W związku z nadmiernym korzystaniem z solariów przez młodzież przed ukończeniem 18 roku życia istnieje konieczność zwiększenia działań informacyjno - edukacyjnych, prowadzących do zmniejszenia występowania niekorzystnych skutków zdrowotnych z tego powodu. Zgodnie z dotychczasowym stanem wiedzy, niewielkie ilości promieniowania UV są korzystne dla zdrowia i odgrywają istotną rolę w wytwarzaniu witaminy D. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV prowadzi do niekorzystnych konsekwencji zdrowotnych. Promieniowanie UV nie tylko przyspiesza proces starzenia się skóry, ale głównie powoduje takie zniszczenia, które bez jego nadmiernego udziału prawdopodobnie nie miałyby miejsca. Skóra bez tych uszkodzeń i zniszczeń wyglądałaby zdrowo i młodo. Zmiany skórne pod wpływem promieniowania UVA, czyli efekty fotostarzenia się nie są widoczne w krótkim odstępie czasu, powstają później.
Dzieci i młodzież są szczególnie narażone na szkodliwy wpływ promieniowania UV. Nadmierna ekspozycja młodzieży na słońce, szczególnie sztuczne, może przyczynić się do powstania raka skóry w późniejszym wieku. Mechanizmy dowodzące tej zależności nie są do końca jasne, ale pewne jest, że skóra jest bardziej podatna na szkodliwe skutki promieniowania UV w okresie rozwojowym.
Nowotwory skóry stanowią ok. 10% wszystkich nowotworów złośliwych wykrywanych u ludzi. W Polsce co roku odnotowuje się około 50 tys. przypadków nowych zachorowań na nowotwory skóry, w tym 3 tys. zachorowań na czerniaki, a liczba zgonów z powodu czerniaka wynosi 1,5 tys. osób rocznie.
Cele:
Ze względu na obserwowanie niezwykle niepokojącego zjawiska nadmiernego korzystania z „dopalaczy” przez młodych ludzi, Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny zainicjował realizację wojewódzkiej akcji Dopalacze Wypalacze "groźne narkotyki". Działania edukacyjne w ramach akcji prowadzone są od 2010 r.
Akcja realizowana jest w placówkach szkolnych oraz obiektach wypoczynku letniego i zimowego, kierowana do ogółu społeczeństwa, a szczególnie do młodzieży szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz ich rodziców i opiekunów.
Więcej informacji na stronie Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii:
Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka – Rzecznik Praw Dziecka (brpd.gov.pl)
800 12 12 12
Szanowni Państwo!
Ruszył Program wsparcia psychologiczno-pedagogicznego dla uczniów, rodziców i nauczycieli finansowany ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Głównym zadaniem programu jest zorganizowanie podstawowej formy wsparcia dla uczniów, nauczycieli i rodziców, którzy poszukują informacji na temat dobrostanu psychicznego po pandemii.
Zachęcamy do korzystania.
Link do strony: Internetowej Platformy Specjalistyczno-Doradczej
Platforma Specjalistyczno-Doradcza prężnie się rozwija i aktualnie proponuje prowadzenie bezpłatnego doradztwa psychologicznego i pedagogicznego dla uczniów, rodziców, nauczycieli i specjalistów w następujących obszarach:
wsparcie emocjonalne i informacyjne w bieżących trudnych sytuacjach dzieci, młodzieży i dorosłych,
rozwiązywanie problemów wychowawczych z dziećmi i młodzieżą,
praca z zespołem klasowym,
przezwyciężanie trudności w komunikacji i w relacjach,
przewlekły stres,
wsparcie dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
Prowadzenie bezpłatnych szkoleń online dla nauczycieli, rodziców i specjalistów - trenerzy są z wieloletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz w prowadzeniu szkoleń dla rodziców i nauczycieli). Szkolenia są online, ale powadzone metodą warsztatową w kontakcie. Aktualnie w ofercie znaleźć można łącznie kilkadziesiąt szkoleń z następujących obszarów:
Budowania wspierających relacji z uczniem
Wzmacnianie odporności psychicznej
Wykorzystania relacji socjoterapeutycznej w codziennej pracy wychowawczej
Komunikacji empatycznej opartej o porozumienie bez przemocy
Rozwiązywania sytuacji konfliktowych
Radzenia sobie z trudnymi emocjami jak złość, wstyd, poczucie winy
Kompetencje głębokie w pracy nauczyciela
Pomoc uczniom z krótkowzrocznością.
Wkrótce oferta poszerzy się o następujące obszary:
Praca z uczniem ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi
Organizacja pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkole
Rozwijanie warsztatu metodycznego nauczycieli i wychowawców
Profilaktyka zachowań ryzykownych i uzależnień behawioralnych
Edukacja domowa
i inne
Wszystkie szkolenia i konsultacje w ramach poradnictwa są online i bezpłatne. W każdym tygodniu poszerzana jest oferta szkoleń i dostępnych specjalistów.
Na czacie minimum 8 godzin dziennie jest dyżur osób służących informacją na temat programu i platformy (w tym wspieranie w procedurze logowania, zapisu na szkolenia oraz nawigacji po stronie).
Szanowni Rodzice!
Przystępujemy do realizacji nowego programu profilaktycznego pod tytułem APTECZKA PIERWSZEJ POMOCY EMOCJONALNEJ. W bieżącym roku szkolnym program będzie realizowany z uczniami klas IVa i Vb.
Każdy wartościowy program edukacyjny uczy dzieci czegoś więcej niż tylko liczenia i czytania. Dobry program dotyka umysłu i serca. Budowanie poczucia własnej wartości dziecka oraz jego wiary we własne możliwości stanowić będą najważniejsze cele programu, o których wspólnie powinniśmy pamiętać.
Chcemy, aby każde dziecko znalazło przyjaciół i potrafiło w zgodzie bawić się i współpracować z innymi; aby radziło sobie w trudnej sytuacji, optymistycznie podchodziło do zadań, które stawia przed nim życie; by było wytrwałe i kreatywne. Właśnie z tego powodu będziemy realizować program promocji zdrowia pt. APTECZKA PIERWSZEJ POMOCY EMOCJONALNEJ.
Kiedy się skaleczymy lub zranimy, sięgamy do apteczki pierwszej pomocy po plaster lub bandaż. W naszym programie każde dziecko będzie tworzyło swoją własną apteczkę pierwszej pomocy emocjonalnej potrzebną wtedy, kiedy trzeba poradzić sobie z trudnymi emocjami, odzyskać dobry humor i nadzieję. Każde dziecko na zajęciach wykona własną apteczkę i samodzielnie ją ozdobi.
W trakcie realizacji programu będziemy uzupełniać apteczki, zajmując się tematami, ważnymi dla zdrowia emocjonalnego i dobrego funkcjonowania dziecka:
Szanowni Państwo, w czasie realizacji programu APTECZKA będziemy proponować zabawy i ćwiczenia, które Rodzice mogą wykonywać razem z dzieckiem w domu dla wzmocnienia kształtowanych umiejętności. Liczymy na współpracę z Państwem.
Ogólnopolskie telefony dla osób dorosłych
Ogólnopolskie telefony dla dzieci i młodzieży
Pomoc w sprawie przemocy w Sosnowcu
Na podstawie:
https://sosnowiec.naszemiasto.pl/w-sosnowcu-mowia-nie-dla-przemocy-w-rodzinie-mieszkancy/ar/c1-8485469
Dyżury pedagogów:
Dorota Weryńska
poniedziałek 8:00 - 10:00
wtorek 8:00 - 10:00
środa 8:00 - 10:00
czwartek 8:00 - 10:00
piątek 8:00 - 9:00
Małgorzata Dyczkowska
poniedziałek 9:50 - 10:45, 11:45- 12:45
wtorek 9:30 - 13:30
środa 10:45 - 11:45, 12:30-13:30, 14:25-15:30
czwartek 10:45 - 12:45