Do poprawnej pracy strona wymaga plików Cookies.Więcej szczegółów znajdziesz w regulaminie

Kontakt
Adres:
Szkoła Podstawowa nr 25
im Juliusza Słowackiego
41-218 Sosnowiec
ul.Ignacego Krasickiego 1

Telefon:
32 292-80-18
Fax:
32 263-94-13

Email:
sp25@sosnowiec.edu.pl

Dojazd:

Wyświetl większą mapę


BIP

BIBLIOTEKA ZAPRASZA:
2029-09-10 16:15:40

PONIEDZIAŁEK             8.00  - 14.30
WTOREK                          8.00  - 14.00

ŚRODA                             8.00  - 13.30
CZWARTEK                     8.00 - 15.00
PIĄTEK
                            8.00 - 13.00


Autor: mgr J.Kwiecińska
WYKAZ LEKTUR
2021-11-10 16:32:37

WYKAZ LEKTUR SZKOLNYCH – NOWA PODSTAWA PROGRAMOWA

       Klasy I - III

  • Baśnie (do wyboru) - Hans Christian Andersen,
  • Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek ( czterech prawych i sześciu lewych) – Justyna Bednarek,
  • Wiersze ze zbioru Brzechwa dzieciom – Jan Brzechwa,
  • Zaczarowana zagroda– Czesław Centkiewicz,
  • Cukierku, ty łobuzie– Waldemar Cichonia,
  • Rany Julek. O tym jak Julian Tuwim został poetą– Agnieszka Fraczek,
  • Oto jest Kasia – Mira Jaworczakowa,
  • Detektyw Pozytywka – Grzegorz Kasdepke,
  • Dziewczynka z parku – Barbara Kosmowa,
  • Karolcia – Maria Kruger
  • Dzieci z Bullerbyn – Astrid Lindgren,
  • Doktor Dolittle i jego zwierzęta – Hugh Lifting,
  • Sposób na elfa – Marcin Pałasza,
  • Asiunia – Joanna Papurzyńska,
  • Kapelusz Pani Wrony– Danuta Parlak,
  • O psie, który jeździł koleją– Roman Pisarski,
  • Pamiętnik Czarnego Noska– Janina Porazińska,
  • Drzewo do samego nieba– Maria Terlikowska,
  • Wiersze dla dzieci– Julian Tuwim,
  • O krakowskich psach i kleparskich kotach. Polskie miasta w baśniach i legendach– Barbara Tyliucka,
  • Najpiękniejsze wiersze– Danuta Wawiłow,
  • Afryka Kazika– Łukasz Wierzbicki,
  • Dziadek i niedźwiadek– Łukasz Wierzbicki

Autor: mgr J.Kwiecińska
WYKAZ LEKTUR
2020-11-10 16:52:53

WYKAZ LEKTUR SZKOLNYCH – NOWA PODSTAWA PROGRAMOWA

Klasa IV

Lektura obowiązkowa:

Jan Brzechwa, Akademia pana Kleksa
Janusz Christa, Kajko i Kokosz. Szkoła latania (komiks)
René Goscinny, Jean-Jacques Sempé, Mikołajek (wybór opowiadań)
Adam Mickiewicz, Powrót taty, Pani Twardowska, Pan Tadeusz (opisy)
Joanna Olech, Dynastia Mizio
Józef Wybicki, Mazurek Dąbrowskiego
Wybrane podania i legendy polskie Wybrane baśnie polskie i europejskie, w tym: Charles Perrault, Kopciuszek, Kot w butach, Sinobrody, Aleksander Puszkin, Bajka o rybaku i rybce, Jeanne Marie Leprince de Beaumont, Piękna i Bestia
Wybrane wiersze Władysława Bełzy, Jana Brzechwy, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Joanny Kulmowej, Juliana Tuwima.

Lektura uzupełniająca:

Adam Bahdaj, Kapelusz za 100 tysięcy
Frances Hodgson Burnett, Tajemniczy ogród lub inna powieść
Janusz Korczak, Król Maciuś Pierwszy
Maria Kownacka, Zofia Malicka, Dzieci z Leszczynowej Górki
Selma Lagerlöf, Cudowna podróż
Ewa Nowak ,Pajączek na rowerze
Sat-Okh, Biały mustang
Wybór innych tekstów kultury, w tym utwory dla dzieci i młodzieży; film i spektakl teatralny z repertuaru dziecięcego; wybrane programy telewizyjne

Klasa V

Lektura obowiązkowa:

Clive Staples Lewis, Opowieści z Narni. Lew, czarownica i stara szafa
Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz (zwyczaje i obyczaje)
Ferenc Molnar, Chłopcy z Placu Broni
Bolesław Prus, Katarynka
Juliusz Słowacki, W pamiętniku Zofii Bobrówny 
Wybrane mity greckie, w tym mit o powstaniu świata oraz np. mity o: Prometeuszu, Syzyfie, Demeter i Korze, Dedalu i Ikarze, Heraklesie, Edypie, Tezeuszu i Ariadnie, Orfeuszu i Eurydyce
 Biblia, powstanie świata i człowieka oraz wybrane przypowieści ewangeliczne
Wybrane wiersze Jana Twardowskiego, Leopolda Staffa, Anny Kamieńskiej, Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza.

 Lektura uzupełniająca:

Seweryna Szmaglewska, Czarne Stopy
Lewis Carroll, Alicja w Krainie Czarów
Andrzej Maleszka, Magiczne drzewo
 Karol May, Winnetou
Małgorzata Musierowicz, wybrana powieść
Edmund Niziurski, Sposób na Alcybiadesa
Bolesław Prus, Kamizelka
Henryk Sienkiewicz, Janko Muzykant
Mark Twain, Przygody Tomka Sawyera
Wybór innych tekstów kultury

Klasa VI

Lektura obowiązkowa:

Antoni Czechow, Kameleon, Śmierć urzędnika
Rafał Kosik, Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi
Ignacy Krasicki, wybrane bajki
Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz (polowanie oraz koncert Wojskiego)
John Ronald Reuel Tolkien, Hobbit, czyli tam i z powrotem
Henryk Sienkiewicz, W pustyni i w puszczy
Wybrane wiersze Juliusza Słowackiego, Adama Mickiewicza, Zbigniewa Herberta.

 Lektura uzupełniająca:

Aleksander Dumas, Trzej muszkieterowie
Joseph Rudyard Kipling, Księga dżungli
 Marcin Kozioł, Skrzynia Władcy Piorunów Stanisław
Lem, Cyberiada (fragmenty) Kornel Makuszyński – wybrana powieść
Lucy Maud Montgomery, Ania z Zielonego Wzgórza
Alfred Szklarski, wybrana powieść
Katarzyna Zychla, Dziewczynka tańcząca z wiatrem
Juliusz Verne, w 80 dni dookoła świata

Klasa VII

Lektura obowiązkowa:

Charles Dickens, Opowieść wigilijna
Aleksander Fredro, Zemsta
Jan Kochanowski, wybór fraszek, pieśni i trenów, w tym tren I, V, VII, VIII
Ignacy Krasicki, Żona modna
Adam Mickiewicz, Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Świtezianka, II część Dziadów, Pan Tadeusz (historia Polski)
Henryk Sienkiewicz, Quo vadis,
Wybrane wiersze Cypriana Norwida, Bolesława Leśmiana, Mariana Hemara, Kazimierza Wierzyńskiego, Jana Lechonia, Jerzego Lieberta.

 Lektura uzupełniająca: 

 Stefan Żeromski, Siłaczka ,Latarnik
Agatha Christie, wybrana powieść kryminalna
Helena Keller, Widzieć przez trzy dni
 Nancy H. Kleinbaum, Stowarzyszenie Umarłych Poetów
 Beata Obertyńska, Z domu niewoli (fragmenty)
 Henryk Sienkiewicz, Krzyżacy
Melchior Wańkowicz, Ziele na kraterze (fragmenty)
Wybór innych tekstów kultury

Klasa VIII

Lektura obowiązkowa:

Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec
Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz
Juliusz Słowacki, Balladyna
Antoine de Saint-Exupery, Mały Książę
 Stefan Żeromski, Syzyfowe prace
Wybrane wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Wisławy Szymborskiej, Jarosława Marka Rymkiewicza, Stanisława Barańczaka.

Lektura uzupełniająca:

Ernest Hemingway, Stary człowiek i morze
Bogdan Bartnikowski, Dzieciństwo w pasiakach
Miron Białoszewski, Pamiętnik z powstania warszawskiego (fragmenty)
Suzanne Collins, Igrzyska śmierci
Arkady Fiedler, Dywizjon 303
Jan Paweł II, Pamięć i tożsamość (fragmenty)
 Karolina Lanckorońska, Wspomnienia wojenne 22 IX 1939 – 5 IV 1945 (fragmenty)
Nela Mała Reporterka, Nela na kole podbiegunowym
E.-E. Schmitt, Oskar i pani Róża
Wybór innych utworów tekstów kultury, w tym wierszy współczesnych poetów i reportaży


Autor: mgr J.Kwiecińska
SŁODZIAKI - KOCHANE PLUSZAKI
2019-11-12 18:50:14

Biblioteka szkolna zaprasza do udziału
w konkursach pod wspólnym tytułem

"SŁODZIAKI - KOCHANE PLUSZAKI".

Konkurs literacki : napisanie wierszyka o swoim ulubionym słodziaku.

Konkurs plastyczny: wykonanie techniką dowolną na formacie A-4 ulubionego słodziaka.

Konkurs czytelniczy: czytanie przygotowanych wcześniej fragmentów przygód z książek„ Gang słodziaków”. ( 1 strona tekstu)

  • eliminacje klasowe do dnia:19 listopada – wyłonienie 3 laureatów do eliminacji szkolonych,które odbędą się w dniu 20 listopada ( środa) na 2 i 3 godzinie lekcyjnej.

Prace konkursowe ( plastyczne i literackie) należy wykonać i dostarczyć do wychowawców klas do dnia 20 listopada 2019r.

Obchody „ Dnia Głośnego Czytania” na którym zostaną wręczone dyplomy i nagrody laureatom konkursów szkolnych odbędą się w dniu 27 listopada.

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSACH


Autor: mgr J.Kwiecińska
MIĘDZYSZKOLNY TURNIEJ MISTRZ GŁOŚNEGO CZYTANIA
2019-11-10 16:20:37

MIĘDZYSZKOLNY TURNIEJ MISTRZ GŁOŚNEGO CZYTANIA !

28 października 2019 r. uczestniczyliśmy po raz kolejny w czwartej już edycji
Międzyszkolnego Turnieju Mistrz Głośnego Czytania,
uczniowie sosnowieckich i dąbrowskich szkół czytali fragment utworu prozatorskiego z literatury polskiej.
Jurorzy wyłonili zwycięzców w dwóch kategoriach wiekowych.Nasi uczniowie znaleźli się w gronie laureatów tego turnieju.

W KATEGORII KLAS IV-V
II MIEJSCE    uczeń z klasy V B      KACPER BĄCZKOWSKI

W KATEGORII KLAS VI -VIII
I MIEJSCE       zajął uczeń z klasy VII     MATEUSZ SEWERYN

ZWYCIĘZCOM SERDECZNIE GRATULUJEMY !

ZAPRASZAMY do >> GALERII << !!

Autor: mgr J.Kwiecińska