poniedziałek, 29 maja 2023r. | Rok szkolny 2022/2023. | 08:35:52 |
Z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka w naszej szkole zrobiło się niebiesko. Uczniowie w klasach młodszych przygotowywali plakaty, śpiewali piosenki i recytowali wierszyki, a w klasach starszych uczniowie przypomnieli sobie dlaczego Konwencja Praw Dziecka jest tak ważnym dokumentem. Wychowawcy dali uczniom również możliwość wypowiedzenia się podczas dyskusji o niezbędnych potrzebach, przyjemnościach i prawach, które gwarantują zdrowy i bezpieczny rozwój dzieci.
Linki:
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
Jak co roku, listopad to miesiąc, w którym zwracamy uwagę na prawa dziecka.
20 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, święto upamiętniające uchwalenie najważniejszego dokumentu stanowiącego
o prawach najmłodszych – Konwencji o prawach dziecka.
W tym roku szczególną uwagę zwrócimy na kwestie tolerancji i przeciwdziałania dyskryminacji.
Nasza szkoła również przyłącza się do obchodów MDPD. Podczas godzin wychowawczych odbędą się zajęcia poświęcone tematowi praw dziecka,
a w poniedziałek 21 listopada ubieramy się na niebiesko, aby wyrazić swoją solidarność ze wszystkimi dziećmi na świecie.
Relacje z innymi a zdrowie psychiczne
Dlaczego relacje są ważne? Nasze relacje są ściśle związane z naszym samopoczuciem i mogą wpływać na nas w korzystny lub niekorzystny sposób. Jakie są Twoje relacje z innymi?
Istnieje kilka kompetencji potrzebnych do budowania dobrej jakości relacji:
- zdolność do dawania emocjonalnego wsparcia,
-umiejętność dzielenia się osobistymi informacjami w rozmowie,
- asertywność,
- umiejętność
rozwiązywania konfliktów
- oraz otwartość i gotowość do nawiązywania nowych znajomości.
Niestety, w rozwoju tych umiejętności często przeszkadza zbyt intensywne poleganie na nowych technologiach i elektronicznej komunikacji.
A Ty ile czasu dziennie poświęcasz na bezpośredni kontakt z innymi? Czy pielęgnujesz swoje przyjaźnie?
Dlaczego rozmawianie o emocjach bywa trudne?
Czy są jakieś inne, oprócz rozmowy, sposoby na wyrażenie swoich emocji? Dlaczego nie zawsze mamy ochotę rozmawiać o tym, co nam doskwiera, np. w kontaktach z rodzicami? Obejrzyj rozmowę z psychologiem skierowaną do młodych ludzi:
https://www.youtube.com/watch?v=uy58A07AjUE
(źródło: Przewodnik Klubu Młodych UNICEF)
Akcja integracja
Wrzesień to miesiąc powrotu do szkoły. Sytuacja związana z wojną w Ukrainie zmieniła znaną nam rzeczywistość - nie tylko w kraju objętym wojną, ale także w Polsce, do której uciekło przed konfliktem ponad milion dzieci. W wielu szkołach we wrześniu pojawią się uczniowie z Ukrainy. Po naszej stronie stoi zadanie, aby przyjąć ich w progach szkoły w sposób przyjazny.
(źródło: Przewodnik Klubu Młodych UNICEF)
Powietrze to coś, czego nie możemy zobaczyć gołym okiem, ale wiemy, jak ważna jest jego jakość dla naszego życia. To, jakim powietrzem oddychamy, wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie. Oddziałuje na nas w niezauważalny sposób, jednak z powodu zanieczyszczeń powietrza rocznie umiera w Polsce ponad 45 tys. osób.
Dlaczego powietrze jest tak ważne dla naszego zdrowia i co możemy zrobić, aby o nie dbać? Jak zanieczyszczenia, które trudno dostrzec, wpływają na funkcjonowanie organizmu młodego człowieka?
Sprawdź jak smog oddziałuje na zdrowie człowieka: https://youtu.be/W8Ad25ByaIw
Poznaj Tuguldura z Mongolii, dowiedz się jak mierzona jest jakość powietrza i do czego prowadzi długotrwałe oddychanie zanieczyszczonym powietrzem: https://cutt.ly/xKz1cRt
Kryzysy są wszędzie - katastrofy naturalne, niestabilna sytuacja polityczna czy konflikty zbrojne, to tylko niektóre z nich. Czy wiesz, jakie kryzysy miały miejsce w różnych rejonach świata w 2021? Poznaj czternaście z nich: https://youtu.be/DNyw6Sl0-HQ
Dzień Bezpiecznego Internetu – obchodzony 9 lutego, to ogólnoświatowe wydarzenie, którego celem jest zwrócenie uwagi na kwestie bezpieczeństwa online. Dlaczego ten dzień jest tak ważny? Dlatego, że zwraca uwagę na niezwykle istotną kwestię – na prawa dziecka w sieci.
Obecność młodego człowieka w internecie wiąże się z potencjalnym zagrożeniem wielu jego praw – w tym między innymi prawa do prywatności, dostępu do rzetelnych i wiarygodnych źródeł informacji oraz przede wszystkim prawa do poczucia bezpieczeństwa.
A TY jak korzystasz z ineternetu? Pamiętasz o byciu życzliwym? Dbasz o swoje bezpieczeństwo? Zobacz film o dorastaniu online: https://cutt.ly/xKzCW96
Sprawdź też czy potrafisz odróżnić prawdziwą informację od fake newsa - zagraj w „Fajnie, że wiesz”: https://fajniezewiesz.pl/
Zmiany klimatyczne to trudny temat, ale troska o klimat i naszą planetę to troska o przyszłość kolejnych pokoleń.
Czy wiesz, jakie są fakty i mity o zmianie klimatu? Jak zmiana klimatu wpływa na przyrodę ożywioną i nieożywioną? Co możemy zrobić by przeciwdziałać kryzysowi klimatycznemu? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w „Klimatycznym ABC” tutaj: https://cutt.ly/RRSyJ9E (spis treści z pytaniami str. 5).
Możesz również pobrać całą publikację na swój komputer z tej strony: https://cutt.ly/VRSyMp6
Zaczynamy kolejny rok szkolny, w którym przyłączymy się do różnych akcji UNICEF. Już w tym miesiącu będziemy obchodzić Dzień Dobrej Wiadomości. Czy zastanawialiście się kiedyś, ile z informacji, które słyszymy codziennie jest pozytywnych? Nie trudno zauważyć, że te dobre wiadomości stanowią tylko kilka procent. Dlaczego tak się dzieje? Niestety zazwyczaj negatywne treści są bardziej medialne i przyciągają większą uwagę. Nie oznacza to jednak, że tak trudno jest znaleźć pozytywne wydarzenia wokół nas.
A WY potraficie wytropić takie właśnie „newsy” i pokazać, że codziennie dzieje się dużo dobrego? A może sami stworzycie Dzień TYLKO Dobrych Wiadomości? Już wkrótce będziecie mogli pokazać, co potraficie. I pamiętajcie, taki dzień powinniśmy obchodzić jak najczęściej.
Tak obchodziliśmy Dzień Dobrej Wiadomości w naszych klasach: