piątek, 01 grudnia 2023r. | Rok szkolny 2023/2024. | 20:59:57 |
Klasy siódme mają ostatnio sporo do przemyślenia, a wszystko przez coraz więcej lekcji problemowych. Praca nad konkretnym zadaniem w sposób aktywizujący ucznia to idealny przepis na totalny bałagan w klasie oraz oczywiście przyjemny sposób przyswajania wiedzy.
7 listopada ( w poniedziałek ) w klasie VII a odbyło się spotkanie z Posłem na Sejm RP Panem Mateuszem Bochenkiem.
Była to niecodzienna lekcja WOS. Pan Poseł opowiadał o zadaniach władzy lokalnej. Uczniowie dowiedzieli się również, jakie są obowiązki posła, na czym polega praca w parlamencie. Pan Bochenek chętnie odpowiadał na pytania młodzieży dotyczące bieżących spraw związanych z miastem, dzielnicą.
Wydarzenie to na trwałe zapisze się w kalendarzu szkolnym.
7 listopada 2023 r. klasa VII a przygotowała wieczorne spotkanie, na którym uczniowie wspólnie czytali lekturę " Dziady cz. II". W atmosferze zadumy uczestnicy wczuwali się w role poszczególnych bohaterów dzieła. Klimat tajemniczości i grozy podkreślała niesamowita scenografia i muzyka. Takie omawianie lektury na pewno na długo pozostanie w pamięci i pozwoli uczniom lepiej zrozumieć dzieło A. Mickiewicza.
Klasa 5b i 6b odwiedziły Hydropolis i podjęły się zgłębiania zagadnień związanych z wodą. Przeszli przez warsztaty, na których w praktyczny i przystępny sposób poznawali znaczenie wody w przyrodzie. Wykonywali proste, ale bardzo trafne dla zrozumienia tematu doświadczenia. Następnie udaliśmy się na zwiedzanie świata wody. Tutaj poszerzaliśmy swoją wiedzę, poznawaliśmy nowe ciekawostki, zastanawialiśmy się, nad przyszłością Ziemi i obiegu wody. Sporą atrakcją okazała się także sama podróż.. Długa, ale widać było, że młodzież potrzebuje kontaktu ze sobą na totalnym luzie.
Koło turystyczne rozpoczęło swoje wojaże. Pierwszy cel: Kopalnia Soli Wieliczka. Zwiedzaliśmy trasę, która zmęczyła nasze nogi. Potem zasłużona kolacja w sali bankietowej. Największą radość wywołał nocleg w Komorze Słowackiego. Sala zabaw szybko wypełniła się naszym śmiechem, a duchy kopalni mogły przyglądać się, jak wygląda czas spędzony w zgranym i dobrym towarzystwie. Rano śniadanko i pożegnanie kopalni.. I już snujemy plany, gdzie tym razem powędrujemy.
W dniu 25.10.2023 r. uczniowie klasy 8 wraz z opiekunami wyjechali do Sosnowieckiego Centrum Sztuki Zamek Sielecki. Był to wyjazd w ramach realizacji 10 godzin Edukacji Regionalnej, Uczniowie wzięli udział w wykładzie połączonym z prezentacją multimedialną na temat: Sosnowiec- moje miasto. W programie wyjazdu było także obejrzenie wystaw : Mamo, tato to ja.
Świat nastolatka oraz wystawy zatytułowanej : Wobec piękna przygotowanej przez artystów wykładowców Katedry Rzeźby i Działań Przestrzennych
Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Sporym zainteresowaniem uczniów cieszyła się wystawa prezentująca wyniki prac wykopaliskowych prowadzonych na terenie Zamku Sieleckiego. Dzięki zastosowaniu przeszklonej podłogi w sali wystawowej, zwiedzający mogli zobaczyć odkopane pozostałości dawnej baszty. Na zakończenie odbył się spacer podziedzińcu zamkowym, podczas którego uczniowie wysłuchali ciekawych historii związanych z Zamkiem Sieleckim.
19 października 2023 r. uczniowie kl. VII a gościli w Zagłębiowskim Parku Sportowym w Sosnowcu - Zagórzu. Zwiedzili Stadion Zimowy, Stadion Piłkarski oraz halę" Arena". Mogli zobaczyć, jak wygląda pokład VIP, strefa szatni, sale konferencyjne, pomieszczenia dla dziennikarzy i spikerów. Stanęli również na murawie stadionu " Zagłębia Sosnowiec".
28 września uczniowie klas starszych odwedzili Interaktywne Muzeum gier wideo w Krakowie, gdzie wehikułem czasu cofnęli się do lat 80 i 90 ubiegłego wieku. Muzeum przedstawia historię ewolucji i rozwoju gier arcade na przestrzeni lat.
Unikalna w Polsce kolekcja to ponad 150 klasycznych gier wideo. W zasobach muzeum znajduje się większość klasycznych gier, które zapisały się w historii rozwoju rozrywki jako najbardziej znaczące pozycje, które wywarły ogromny wpływ na współczesną pop kulturę.
Muzeum prezentuje swoje zasoby w formie interaktywnej więc na wszystkich automatach uczestnicy wycieczki mogli grać bez żadnych ograniczeń.
Klasy 7 musiały mocno się skupić na powtórzeniu wiadomości o przeszłości geologicznej Polski. Zamiast kart pracy dostali zadanie: wykonać grę edukacyjną podejmując tematy z tego działu. Grupy z potem na czole tworzyły gry, następnie z wielką radością grali w swoje kreatywne wytwory pracy.
Uczniowie klas 7 zmierzyli się z układem kostnym. Ich zadaniem było na czas właściwie ułożyć szkielet z rozsypanych kości. Podział na dwie grupy i mini wyścig. Dla zwycięzców nagrody. Było wesoło.
Ponownie młodzież z naszej szkoły wzięła udział w "Lekcjach z Temidą". W bardzo przystępny sposób omówiono problemy z dodawaniem do Internetu różnych treści, z których mogą wyniknąć problemy, zagadnienie stalkingu, cyberprzemocy, hejtu w sieci. Zwrócono uwagę na obowiązki młodzieży oraz karalność za poczynania każdej osoby. Zwrócono sporą uwagę na zagadnienia nękania, terroryzowania otoczenia, wymuszeń. Przekazano młodzieży rzetelną wiedzę o konsekwencjach ich nieprzemyślanych działań, ale także uświadomiono, gdzie mogą szukać pomocy, jeśli są ofiarą takich działań.
Zaczęło się! Nowy rok szkolny, my rok starsi i tematy poważniejsze. Biologia klasa 7 - to obszerna tematyka, księga o człowieku. Postanowiliśmy przejść to ciekawie i przez zabawę. Dziś lekcja o skórze....jaka skóra jest, każdy widzi.
Za nami 30 akcja sprzątania świata! Nasza szkoła reprezentowana przez niektóre klasy i koła zainteresowań dzielnie brała udział w tym wydarzeniu. Samorząd uczniowski skupił się na promocji akcji w szkole wykonując tablicę informacyjną o historii związanej ze sprzątaniem świata i śmieciami. Klasa 5b, 6b i LOP zajęły się sprzątaniem poza murami szkoły. Ochoczo i dużym zaangażowaniem uczniowie rozprawili się z różnego rodzaju śmieciami. Uzbieraliśmy kilka worków z różnym sortem zanieczyszczeń, znaleźliśmy małe dzikie wysypiska, które również pozostawiliśmy w czystości. Nie ma co - nasi uczniowie uwielbiają być pomocni naturze!