Do poprawnej pracy strona wymaga plików Cookies.Więcej szczegółów znajdziesz w regulaminie


WIRUSOŁAPACZ - ODYSEUSZE I PRZYJACIELE
2020-04-01 07:49:38
Odyseusze i przyjaciele z klas szóstych zostali zachęceni do pracy nad swoja kreatywnością. Za zadanie mieli wykonać "wirusołapacza" - oczywiście z materiałów "co pod rękę podejdzie". Była to nie tylko odysejowa rozgrzewka, ale także alternatywa na czas, jaki przyszło nam spędzać w czterech ścianach. Oto efekty pracy chętnych i kreatywnych. Jeśli i wy macie ochotę sprawdzić się w kreatywnym tworzeniu..dołącz do twórców "wirusołapaczy" - łap "co się da", twórz, rób zdjęcie i prześlij do mnie :)
 
Jeśli chcecie dowiedzieć się jeszcze czegoś o wirusach, to zapraszam do przejrzenia prezentacji Waszej koleżanki z klasy 6a - to doskonałe przeprowadzenie nas przez obecnie najbardziej "hot" temat
Pozdrawiam
Anna Tomaszewska
ZAPRASZAMY do >> GALERII << !!

Autor: mgr A. Tomaszewska
OTO POLSKA WŁAŚNIE
2020-02-27 20:43:13

Klasa 7a dostała dość proste zadanie. Należało przyporządkować nazwy zbóż i warzyw do odpowiednich obrazków, a następnie korzystając z atlasów i wiedzy z poprzednich lekcji, umieścić te rośliny na konturach Polski, w zależności, gdzie są hodowane. Praca okazała się męcząca ale ciekawa. No i oczywiscie przypomnieliśmy sobie województwa i krainy geograficzne. Niektórzy próbowali stworzyć własną Polskę i przenieść kilka gór tu i tam. 

ZAPRASZAMY do >> GALERII << !!

Autor: mgr A. Tomaszewska
DYSKOTEKA KARNAWAŁOWA
2020-02-27 20:38:53

Klasa 6a postanowiła dotrzymać tradycji i przetańczyć karnawałowy wieczór w rytmie hitów. Aby wszystko było jak należy trzeba było się przebrać. Stroje dodawały charakteru zabawie. Poza typowymi tańcami odbyły się zabawy w gorące krzesła, tańczenie z aplikacją ruchów oraz próby ożywienia kostka. Na koniec wraz z klasą 7a odtańczyliśmy belgijkę i można rzec, że karnawał mamy zaliczony. 

ZAPRASZAMY do >> GALERII << !!

Autor: mgr A. Tomaszewska
DEBATA „MYŚLĘ POZYTYWNIE - DZIAŁAM EFEKTYWNIE. PROFILAKTYKA POZYTYWNA W PRAKTYCE”.
2020-02-26 20:53:00

W środę, 26 lutego, uczniowie klasy VII wraz z nauczycielami uczestniczyli w debacie: „Myślę pozytywnie - działam efektywnie. Profilaktyka pozytywna w praktyce”.

Debata zainaugurowała kampanię „Pasja nie agresja”, która będzie realizowana w Sosnowcu w 2020 roku i ma być okazją do pokazania młodym ludziom możliwości rozwijania zainteresowań, zdolności oraz zaprezentowania posiadanych talentów i umiejętności. Celem konferencji było również zapoznanie zgromadzonych osób z ogólnymi zasadami profilaktyki pozytywnej oraz promowanie zdrowego stylu życia. Spotkanie odbyło się w Sali Widowiskowo - Koncertowej Muza w Sosnowcu. Wzięli w nim udział eksperci zajmujący się problematyką profilaktyki:
- p. Andrzej Wojciechowski - Główny Specjalista Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta Sosnowca,
- p. Dorota Szewczyk - Dyrektor Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sosnowcu,
- p. Marzena Hajdecka - psycholog Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu.

Po wystąpieniu ekspertów rozpoczęła się debata z udziałem zaproszonych gości:
- p. Cezarego Podrazy - wielokrotnego Mistrza Świata w kickboxingu, trenera i promotora,
- p. Arkadiusza Pana Pawłowskiego - stand-upera, youtubera, showmana, dziennikarza,
- p. Michała Knafela – artysty, instruktora tańca, półfinalisty programu „Got To Dance”.

Siódmoklasiści z zainteresowaniem uczestniczyli w wydarzeniu.

ZAPRASZAMY do >> GALERII << !!

Autor: mgr M. Dorosińska
KREATYWNIE I AKTYWNIE NA JĘZYKU POLSKIM
2020-02-25 20:45:50

Opowiadanie o szczęściu

Prognoza pogody

Przygotowujemy wystąpienia publiczne

"Tajemniczy ogród" - lektura na wieszaku

"Tułaczka Odyseusza" - plan wydarzeń

Walentynkowy quiz językowy

ZAPRASZAMY do >> GALERII << !!

Autor: mgr M. Dorosińska
TYDZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO
2020-02-21 20:18:30

21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. W tym dniu rozpoczęliśmy również Tydzień Języka Polskiego w naszej szkole. Uczniowie chętnie włączali się w rozmaite działania promujące język ojczysty oraz literaturę. Rozwiązywali zadania wymagające znajomości związków frazeologicznych i przysłów, wyjaśniali zagadki językowe. Doskonalili swoje słownictwo, wykonując wiele interaktywnych wyzwań i opracowywali w zespołach sposoby na ocalenie „zapominanych słów”.  Zmierzyli się także w konkursie sprawdzającym znajomość lektur szkolnych. Uczniowie mogli również aktywnie spędzać czas z językiem polskim podczas przerw. Przy specjalnie przygotowanych stanowiskach rozwiązywali „językowe trimino” czy „sudoku ortograficzne”. Na zakończenie językowych zmagań, w czwartek 27 lutego, na szkolnym korytarzu odbyła się „bitwa na słowa”, gdzie chętni mogli zmierzyć się z językowymi łamańcami.

ZAPRASZAMY do >> GALERII << !!

Autor: mgr M. Dorosińska
BIOLOGIA - LEKCJA OTWARTA - SERCE
2020-02-17 19:05:49

W klasie 7a przeprowadzono lekcję otwartą z biologii. Tematem było "serce". Próbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie jak wygląda serce, gdzie jest położone w naszym organizmie, jaką pełni funkcję oraz jak jest zbudowane. Posiłkowaliśmy się schematami, wielkim sercem z brystolu, kartami pracy, krótkimi filmikami o pracy serca i prezentacją multimedialną. Jednak bohaterem lekcji okazało się serce prawdziwe - wieprzowe. Nic nie zastąpi obcowania z naturalną pomocą naukową. Wbrew wszystkiemu, narząd nie wywołał paniki i zniechęcenia, a bardziej zaciekawienie. Uczniowie na miarę swoich możliwości czynnie uczestniczyli w lekcji i pomagali jak tylko mogli. Zapraszamy na kolejne lekcje otwarte :)

 
 
ZAPRASZAMY do >> GALERII << !!

Autor: mgr A. Tomaszewska
WALENTYNKI
2020-02-17 19:03:35

"Patrzaj w serce i serce miej..." - czyli kochaj i bądź kochanym. Najważniejsze, by nie wstydzić się swoich uczuć. Klasa 6a w dość zabawny i taneczny sposób przedstawiła różne oblicza miłości oraz jakże różne osobowości, które rzecz jasna, pragnęły miłości. Mamy nadzieję, że każdy zrozumiał, że miłość jest ważna, poczucie bycia kochanym, ale też dystans do tego i uśmiech, który musi towarzyszyć każdego dnia.


Autor: mgr A. Tomaszewska
WIGILIA KLASOWA 6A
2020-01-07 20:45:22

Ej Tradycja, tradycja - a my uwielbiamy właśnie taką tradycję, związaną z Wigilią Klasową. Jak co roku stanęliśmy na rzęsach by na stołach uginało się od pyszności, a atmosfera była niepowtarzalna. Udało się. Na palnikach buchały parą barszcz czerwony i biały, do tego pierogi z kapustą i grzybami oraz ruskie. Na stołach przeplatały się ciasta robione przez uczniów naszej klasy i nikomu nie brakowało witamin - owoce spadały z pater. Piękne słowa wypływały z ust podczas łamania się opłatkiem, a następnie rozdaliśmy sobie prezenty, które w drodze losowania kupowaliśmy sobie nawzajem. Wspaniała sprawa. Przy stole wszystkie miejsca zajęte! My - jako gospodarze, do tego Dyrekcja, nasi Nauczyciele, pojawił się i Ksiądz, a na koniec przybieżeli Wędrowcy z maleństwem. To była piękna Wigilia - Nasza Wigilia!

ZAPRASZAMY do >> GALERII << !!

Autor: mgr A. Tomaszewska
FABRYKA CZEKOLADY I PODZIEMIA RYNKU KRAKÓW
2020-01-07 20:39:17

Dnia 12 grudnia klasy 6a i 7a poznały metody produkcji pysznych pralinek i czekolady. Odbyliśmy krótką lekcję, skąd pochodzi czekolada i kto jako pierwszy zauważył, że jest to tak wspaniała przekąska. Przy okazji dowiedzieliśmy się, jakie wartości ma dla organizmu odpowiednia dawka tej słodkości oraz jaka czekolada jest najzdrowsza. Samodzielnie wykonaliśmy pralinki, które później ozdabialiśmy płynną czekoladą i dodatkami. Pychota sama w sobie. Po tak słodkiej nauce teoretycznej i praktycznej postawiliśmy na edukacje historyczną. W tym celu udaliśmy się do Podziemi Rynku Krakowa. W atmosferze starożytnej kultury, przy okrzykach chłopów i chłopek odbyliśmy podróż w tamte czasy. Poddaliśmy się ważeniu, oczywiście uzyskując wyniki w miarach z tamtych lat. Nie był to dobry pomysł po czekoladowym szaleństwie, ale unieśliśmy tą wiedzę o sobie samym. Na koniec tradycyjnie oblegaliśmy stoiska na znanym i cenionym Jarmarku Świątecznym. Zabawa przednia, ale każda wycieczka kiedyś się kończy...
czekamy na kolejne.

ZAPRASZAMY do >> GALERII << !!

Autor: mgr A. Tomaszewska
ANDRZEJKI klasa VI a
2020-01-07 20:26:26

W ten magiczny wieczór, jak co roku, klasa 6a zabrała się za przewidywanie przyszłości, szukanie odpowiedzi we wróżbach i wosku. Szukaliśmy imion naszych przyszłych sympatii, losowaliśmy przepowiednię na cały rok, na koniec staraliśmy się celować w dziurkę od klucza i nie poparzyć się woskiem. To co mogliśmy odczytać z wosku to nie tylko przyszłość, ale też niesamowita sztuka kreatywnego spojrzenia na proste rzeczy. Dołączyliśmy do tego muzykę i poszliśmy w tany. Takie połączenie dało rewelacyjne spojrzenie na naszą przyszłość i wytyczanie sobie ważnych celów - oczywiście wszystkie do osiągnięcia. Bo kto jak nie MY!

ZAPRASZAMY do >> GALERII << !!

Autor: mgr A. Tomaszewska
WYCIECZKA DO KRĘGIELNI
2019-12-12 14:08:27

20.11.2019 uczniowie klasy Va i Vb pojechali do kręgielni "Ośmiornica" w Parku Wodnym "Nemo" w Dąbrowie Górniczej.

Niektórzy z uczniów po raz pierwszy mogli sprawdzić swoje umiejętności w bowlingu sportowym. Rywalizacja przebiegała na ośmiu torach, a do walki zachęcały wyświetlane na tablicach ilości zdobytych punktów. 

Dzięki takiej formie zajęć sportowych uczniowie nie tylko doskonalili umiejętności sportowe w nowej dla nich dyscyplinie, ale również integrowali się, kibicując sobie nawzajem i tym samym motywując do sportowego wysiłku.

ZAPRASZAMY do >> GALERII << !!

Autor: mgr W. Pilitowska
ANDRZEJKI Z WOLONTARIATEM
2019-12-05 20:10:23

Za nami IV Andrzejkowy Bal Wolontariusza Diecezji Sosnowieckiej, w którym po raz pierwszy uczestniczyli uczniowie naszej szkoły. Odbył się on w sobotę, 30 listopada, 2019 r. w  Hali Widowiskowo – Sportowej DorJan w Sosnowcu. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy VII: Julia Baran, Julia Książek, Oliwia Milewska, Natalia Paciepna oraz Wiktoria Przybycień wraz z opiekunkami p. Anną Filip, p. Anną Tomaszewską i p. Martą Dorosińską.

W balu uczestniczyło ponad 500 osób, które łączyła jedna wspólna idea - idea wolontariatu. Impreza taneczna rozpoczęła się uroczystym polonezem, po którym zebrani bawili się doskonale przy muzyce serwowanej przez DJ. Zabawa trwała do godz. 23.00. W tym czasie rozstrzygnięto konkursu na najlepszą grupę wolontariacką 2018/2019 "Wolontariat - podaj dalej".

Imprezę uświetnili swoją obecnością: prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński, poseł Mateusz Bochenek oraz ks. bp Grzegorz Kaszak.

Niezwykła atmosfera balu z pewnością pozostanie na długo w pamięci uczestników.

ZAPRASZAMY do >> GALERII << !!

Autor: mgr M. Dorosińska
Lekcja w pustej szkole
2019-11-20 19:34:07

W piątkowy wieczór, 15 listopada, w naszej szkole miała miejsce nietypowa lekcja języka polskiego. Uczniowie klasy VII wzięli udział w czytaniu dramatu Adama Mickiewicza pt. „Dziady cz. II”. Jesienna aura za oknem, świece oraz nastrojowa muzyka wprowadziły młodzież w klimat towarzyszący staropolskiemu obrzędowi zwanego Dziadami. Ten niezwykły nastrój udzielił się uczniom, którzy z zaangażowaniem czytali działo polskiego wieszcza z podziałem na role. Po zapoznaniu się z treścią dramatu uczniowie podzieleni na grupy mieli cztery zadania do wykonania. Były one ze sobą połączone i finalnie dawały rozwiązanie zagadki. Pytania i wskazówki znajdowały się w kopertach, które zostały ukryte w różnych miejscach. Konieczność ich poszukiwania powodowała, że klasa była bardzo zaangażowana, a każda z grup chciała być tą pierwszą. W niektórych z zadań konieczne było skorzystanie z telefonu komórkowego. Tylko za jego pośrednictwem można było poznać muzyczną podpowiedź. Wieczorna lekcja zakończyła się rozmową na temat dramatu Adama Mickiewicza. Młodzież dzieliła się swoimi spostrzeżeniami oraz przyznała, że taka forma zajęć była bardzo ciekawa i bardzo im się podobała.

ZAPRASZAMY do >> GALERII << !!

Autor: mgr M.Dorosińska
WYCIECZKA DO KRAKOWA
2019-11-15 17:10:07

6 listopada klasy 6b i 6c na jeden dzień opuściły Sosnowiec by zwiedzać dawną stolicę Polski, Kraków. Na początku wizyta w Muzeum Inżynierii Miejskiej, gdzie mieliśmy okazję poznać historię źródeł światła, podłączać różne rodzaje żarówek, a wykorzystując czułą na temperaturę folię ciekłokrystaliczną, dowiedzieliśmy się, które źródło światła jest energooszczędne. Następnie razem z przewodnikiem zwiedziliśmy wystawę "Uwaga! Nieprzyjaciel podsłuchuje Kryptografia wczoraj i dziś", na której zobaczyliśmy zabytkowe sprzęty telekomunikacyjne, urządzenia wykorzystywane do przesyłania tajnych informacji, a dzięki interaktywnym stanowiskom mogliśmy spróbować swoich sił w szyfrowaniu i odczytywaniu zaszyfrowanych wiadomości.

W drugiej części naszej wycieczki przeszliśmy przez bulwary wiślane pod pomnik smoka Wawelskiego, weszliśmy na Wzgórze Wawelskie, a na koniec plantami dotarliśmy do Rynku i podziemi krakowskich, gdzie przenieśliśmy się w czasie do początków miasta.

 

ZAPRASZAMY do >> GALERII << !!

Autor: mgr K. Baczyńska - Sevran
KL.6A - KOMPLEMENTOWANIE - BANK DOBRYCH PRAKTYK
2019-10-21 22:22:19

Klasa 6a zapoczątkowała podróż w świat dobrych praktyk. Bank Dobrych Praktyk to działania profilaktyczne, mające na celu rozładowanie agresji wśród rówieśników, integrację grup klasowych, wyciąganie istoty działań zespołu, odnajdowanie zasobów w klasie, jak i w nauczycielach. Weszliśmy w tą przygodę z przytupem, bo od Komplementowania. Okazało się, że powiedzenie o sobie jakiegoś komplementu bywa krępujące. Praca w parach przyniosła piękne i niespodziewane rezultaty. Mali ludzie, a oddali sedno drugiego człowieka z takim wyczuciem, że łza kręciła się w oku. Niektórzy popłakali się słysząc tyle wspaniałych słów o sobie. Obiecaliśmy, że będziemy się starać odnajdować pozytywne cechy w innych każdego dnia. Oczywiście ciągle musimy uczyć się komplementować oraz przyjmować komplementy. Najpiękniejszym komplementem i podsumowaniem było zdanie "naszym wielkim sukcesem jest to, że potrafimy być zgrani" - sedno zadania.

ZAPRASZAMY do >> GALERII << !!

Autor: mgr A.Tomaszewska
BIOLOGIA W PRAKTYCE
2019-10-21 22:16:33

Biologia w klasie 7, to masa nauki o człowieku. Nieskończona ilość terminologii, która powoduje, że włosy stają dęba. Jak poznać siebie, a jednocześnie nie zwariować? Klasa VII a zakosztowała zabawy z biologią. Informacje o skórze poszły sprawnie, jak mało kiedy, a znajomość szkieletu kostnego okazała się dosłownie na 6! Brawo klasa VII!

ZAPRASZAMY do >> GALERII << !!

Autor: mgr A.Tomaszewska
LEKCJA WF-U Z PIŁKARZAMI ZAGŁĘBIA SOSNOWIEC
2019-09-25 19:34:15

        05.09.2019r. dwoje piłkarzy z klubu Zagłębie Sosnowiec, Dawid Ryndak i Michał Kieca, przeprowadzili zajęcia sportowe z klasami 8a i 6c, w ramach Akcji Szkoła: W zdrowym ciele zdrowy duch. Celem akcji jest promowanie zdrowego stylu życia oraz zachęcanie do aktywności ruchowej dzieci i młodzieży.Piłkarze pokazali naszym uczniom rożne ćwiczenia, gry i zabawy, głównie z użyciem piłki nożnej, a następnie rozegrali z nimi krótki mecz. Na zakończenie, młodzi kibice sosnowieckiego klubu, przeprowadzili pogadankę na temat kulturalnego kibicowania. Piłkarze wręczyli wszystkim biorącym udział w zajęciach uczniom upominki, a szkole podarowali oryginalną piłkę z podpisami wszystkich zawodników Zagłębia Sosnowiec.


Autor: mgr A.Peplińska