Bogaty program działalności oferują organizacje szkolne. Umożliwiają one realizację różnorodnych pasji: plastycznych, muzycznych, ekologicznych, dziennikarskich i społecznych.
Kreatywność nauczycieli, uczniów, bardzo często rodziców owocuje wieloma ciekawymi imprezami angażując całą społeczność szkolną, a nawet i lokalną.
Aktywna praca w organizacjach szkolnych uczy współpracy, wrażliwości, wspiera pomysłowość, przygotowuje do samodzielnośći i zaradności, harmonijnego współżycia.

Samorząd szkolny.
Opiekun: mgr Jolanta Orzeszyna
Samorząd Uczniowski w roku szkolnym 2009/2010 klas IV-VI

samorzad,

„Samorząd jest to praca organizowana po to, aby jednakowo dobrze działo się wszystkim ,którzy razem uczą się , działają …Żeby jeden drugiego nie krzywdził, nie przeszkadzał nie dokuczał…Żeby świadczył przysługi ,pomagał , opiekował się, pilnował porządku i praworządności „-Janusz Korczak - pedagog , pisarz

W Samorządzie Uczniowskim naszej szkoły działa 21 uczniów.

Przewodniczącą jest Karolina Skotniczna z klasy VIB ,a zastępcą Michał Oleś z klasy VIA

Jak co roku poczet sztandarowy bierze udział w akademii z okazji Rozpoczęcia Roku Szkolnego i uroczystego Pasowania Klas Pierwszych .

Nadal obowiązują stroje uczniowskie w kolorze ciemnym :brązowym i szarym .W czasie uroczystości szkolnych nosimy stroje galowe : biała bluzka lub koszula oraz granatowe lub czarne spódnice{dziewczęta) i spodnie .

Sekcja porządkowa;

- zajmuje się w szkole kontrolowaniem czystości w klasach w tym ładu na lekcjach ,stroju uczniowskiego i obuwia zmiennego
- organizuje dyskoteki szkolne i sklepik z napojami
- reaguje na agresję w szkole zgłaszając incydenty do wychowawcy ,pedagoga lub opiekuna samorządu.

Sekcja artystyczna;

-redaguje gazetkę samorządu na III piętrze
-na dyskotece andrzejkowej prowadziła SALON WRÓŻB.
-pomaga w organizacji konkursów szkolnych
- prowadzi akademie szkolne i organizuje apele samorządu

Sekcja charytatywna:

-bierze udział w Akcji Góra Grosza z której dochód przeznaczony jest dla dzieci w domach dziecka
- przygotowuje i prowadzi Loterie Fantową w ramach Akcji ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY
-zbiera pieniądze na paczki świąteczne dla uczniów naszej szkoły potrzebującej takiej pomocy
-prowadzi zbiórkę karmy dla zwierząt z Sosnowieckiego schroniska .

Samorząd uczniowski naszej szkoły chce być rozpoznawalny i dlatego nosi w szkole identyfikatory .Współpracuje także z samorządami sosnowieckich szkół ,organizuje rajdy po Jurze Krakowsko –Częstochowskiej .


Mały Samorząd Uczniowski

Od października 2005 roku rozpoczął działalność w naszej szkole Mały Samorząd Uczniowski. Spełnia on zadania dostosowane do potrzeb oraz specyfiki rozwojowej małych uczniów. Głównym celem, jaki stawia sobie Mały Samorząd Uczniowski jest zintegrowanie uczniów klas młodszych poprzez organizowanie na terenie szkoły uroczystości, konkursów, imprez kulturalno- oświatowych. Nad całością działalności MSU opiekę sprawują mgr Beata Malina i mgr Krystyna Krzelowska.

msu,msu, msu, msu, msu, msu, msu, msu, msu, msu,


Zuchy, Harcerze
Zuchy i harcerze spędzają wspólnie czas przy ciekawych zabawach, pląsach, uczą się samodzielności i odpowiedzialności. Gromada zuchowa uczestniczy w licznych imprezach wyjazdowych, np.: "Święto pieczonego ziemniaka", "U Andrzeja Czarodzieja", nawiązuje ciekawe znajomości i przyjaźnie z zuchami i harcerzami z innych szkół naszego miasta.

I TY też możesz zostać HARCERZEM!
Dołącz do naszej drużyny!
Spotykamy się w harcówce w czwartki o godz.15.00

Bawiąc się i pracując zdobywamy sprawności oraz nabywamy umiejętności przydatne w życiu codziennym.

Zdjęcia: [1]

Więcej informacji: [www]


  • 50 Sosnowieca Gromada Zuchowa SZYSZKOWE ELFY
    Historia Gromady Zuchowej w naszej szkole sięga daleko wstecz, ale wszystko to co zuchy przeżyły i czego się nauczyły zostało udokumentowane w Kronice Zuchowej.
    Obecnie do gromady należy 16 zuchów, uczniów z klas I – III. Są to: Klaudia Kazanecka, Dagmara Machowska, Sandra Lech, Krystian Barański, Wiktoria Hrabia, Nina Jędrusik, Roksana Krzak, Dawid Michalski, Klaudia Mitręga, Maria Ogórek, Roksana Skóra, Victoria Świerzy, Magda Fiołek, Agata Bawer, Ola Stawowska, Jesica Szarek.
    Opiekunem gromady jest mgr Kinga Osetek, a drużynowym dh Damian Kopeć.
    Zbiórki odbywają się w każdy wtorek od godz.15.30 do godz.17.00. Działalność gromady zuchowej opiera się na zabawie, która jest zgodna z rozwojem dzieci, zaspakaja ich potrzeby i uczy dobrych przyzwyczajeń.
    W bieżącym roku szkolnym gromada pracuje zgodnie z planem pracy. Dzieci poznały Prawo Zucha i zostały wtajemniczone w zasady obrzędów panujących w gromadzie. Cykl zbiórek poświęcony był zdobywaniu sprawności „Bajarza” i „Pocztowca”. Oprócz sprawności zuchy uczą się nowych piosenek i pląsów.
    W okresie przedświątecznym zuchy przygotowały jasełka „Przy żłóbku”, które zaprezentowały uczniom klas I-III. /zdjęcia/[1]
    Należy podkreślić znaczny udział zuchów w przygotowaniach i przeprowadzeniu organizowanej w naszej szkole Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
    W czasie ferii zuchy i harcerze z naszej szkoły oraz zuchy z SP nr 9 spędziły kilka dni na zimowisku w Ustroniu – Dobku, zdobywając sprawność „Pana Kleksa”. Czworo dzieci: Roksana Krzak, Sandra Lech, Maria Ogórek i Dawid Michalski złożyło Obietnicę Zuchową. /zdjecia/[1],[2],[3],[4],[5],[6],[7],[8],[9],[10],[11],[12],
    W drugim semestrze zuchy z naszej szkoły będą:
    • zdobywać sprawność „Elfa” – wykonywać zadania, aby móc wziąć udział w święcie wiosny;
    • wędrować do Źródeł Życia, gdzie rozpoczną uroczystości topienia kukły pramatki Elfów;
    • uczestniczyć w zawodach sprawnościowych w celu dostąpienia zaszczytu przyjęcia do elfiej rodziny;
    • brać udział w Święcie Ognia i Wody;
    • wykonywać wiosenne porządki;
    • zakładać zuchowy zielnik – poznawać i opisywać znalezione rośliny;
    • zdobywać sprawność „Detektywa”;
    • brać udział w grze terenowej w celu poszukiwania zaginionej zegarowej kukułki;
    • uczestniczyć w wyprawie ekipy ratunkowej w celu odbicia z rąk porywaczy drużynowego;
    • obchodzić Dzień Dziecka;
    • uczestniczyć w ognisku połączonym z grą przygodową podsumowującą kończący się rok zuchowy.

    Gromada Zuchowa zaprasza koleżanki i kolegów z klas I –III do wstąpienia w nasze szeregi
    Czuj!

    Gromada zuchowa jest wdzięczna za pomoc Komitetu Rodzicielskiego, z którego funduszy zostały zakupione niezbędne materiały biurowe i artykuły papiernicze.


Szkolne Koło Polskiego Czerwonego Krzyża Uczniowie klas IV-VI należący do SK PCK uczą się jak należy udzielać pierwszej pomocy w nagłych wypadkach zagrażających życiu.Biorą także udział w akcjach charytatywnych na terenie szkoły takich jak: zbiórka artykułów szkolnych, żywności i odzieży (w ten sposób pomagają osobom o niskiej kondycji materialnej) oraz Wielka Orkiestra świątecznej Pomocy. SK PCK działa zgodnie z hasłem "Pomagamy potrzebującym - bądź z nami". Często stosowaną formą zajęć są prelekcje na temat edukacji prozdrowotnej. SK PCK przygotowuje także apel z okazji światowego Dnia Zdrowia. Ponadto uczniowie klas VI corocznie w kwietniu biorą udział w Olimpiadzie Promocji Zdrowia. SK PCK współpracuje także z zarządem rejonowym PCK w Sosnowcu. Opiekun: mgr K. Krzelowska


Liga Ochrony Przyrody Szkolne Koło LOP skupia młodych przyrodników, wrażliwych na piękno otaczającego świata i zainteresowanych ochroną jego naturalnych zasobów. Kołem opiekuje się mgr Ewa Kiełtyka. Do najciekawszych form pracy koła należy zaliczyć:
- fotografowanie ciekawych obiektów przyrodniczych,
- organizowanie wycieczek do Nadleśnictwa Siewierz oraz rajdów po najbliższej okolicy,
- prowadzenie szkolnych ośrodków doświadczalnych,
- dokarmianie ptaków zimą,
- wykonywanie zielników oraz albumów zwierząt chronionych,
- organizowanie wystaw plastycznych oraz imprez ekologicznych w związku z obchodami Dni Ziemi,
- aktywny udział w konkursach przyrodniczych.



S K O Szkolna Kasa Oszczędności w naszej szkole ma bardzo długą tradycję. Uczniowie przez cały rok oszczędzają pieniążki, biorą udział w różnych akcjach i konkursach propagujących oszczędzanie. Opiekunem SKO od kilkunastu lat jest mgr Beata Malina.