czwartek, 28 marca 2024r.

RUGBY-TAG
2016-05-03 19:03:07

W roku szkolnym 2015/2016 uczniowie naszej szkoły kl.IV-VI rozpoczęli starty w Lidze Szkolnej miasta Sosnowca w Rugby- tag.
Zdobywamy punkty w lidze oraz sprzęt sportowy dla naszej szkoły.

Rugby to sport o ponad 100-letniej tradycji. Organizowany co cztery lata Puchar Świata w rugby to trzecia pod względem oglądalności impreza sportowa na Kuli Ziemskiej po igrzyskach olimpijskich i piłkarskim mundialu.

Rugby od zawsze niesie ze sobą takie wartości jak fair play, duch współpracy w drużynie, umiejętność przezwyciężania wszelkich trudności. W Anglii skąd wywodzi się ten sport, rugby to sport elit, uprawiany w najlepszych, najbardziej prestiżowych szkołach. W 2016 roku w Rio de Janeiro rugby w odmianie siedmioosobowej wróci do programu igrzysk olimpijskich.

Rugby –TAG to jeszcze nie gra, a zabawa z jajowata piłką. Wśród uczestników wyzwala ogromne emocje i zaangażowanie.

Tag Rugby to jedna z odmian rugby - bardzo popularna w Irlandii. Zasady Rugby Tag oparte są na podstawowych przepisach rugby. Piłkę można podawać jedynie do tyłu, a punkty zdobywa się poprzez przyłożenia. Z założenia jest to gra bezkontaktowa, ucząca koordynacji wzrokowo ruchowej oraz ucząca podstawowych zasad i nawyków w rugby.

Zawodnicy biorący udział w rozgrywkach Rugby Tag mają przyczepione na wysokości bioder kolorowe taśmy. Zatrzymanie przeciwnika polega na zerwaniu szarfy (Tag). Zawodnik, któremu zostanie zerwana szarfa musi oddać piłkę zawodnikowi swojej drużyny (w przypadku zerwania jednej taśmy). W momencie, kiedy rywal zerwie obydwie taśmy piłka przechodzi na jego stronę.

W odmianie Tag wyeliminowanie zawodnika polega na zerwaniu tagu (taśmy). Formuła Rugby Tag pozwala na świetną zabawę oraz bezkontaktową grę w rugby, uczy zdyscyplinowania i gry zespołowej.

ZASADY I PRZEPISY GRY W RUGBY TAG - Więcej...

Autor: mgr B. Strzałkowska-Limanówka