wtorek, 16 kwietnia 2024r.

„SZKOŁA BEZPIECZNEGO UPADANIA”
2015-10-04 14:25:10

„Szkoła Bezpiecznego Upadania”  dla  klasy IV-VI

Szkoła Bezpiecznego Upadania- „ Sztuka Bezpiecznego Upadania”  jest specjalnie utworzonym programem zajęć ruchowo-rozwojowych  na podstawie  programu Akademia Bezpiecznego Upadania, który od dawna jest  wprowadzany  do szkół  i przedszkoli na całym świecie jako jeden  z pierwszych zajęć ruchowych u dzieci, rozpoczynającym właściwy system wychowania fizycznego.

Zajęcia „Sztuki Bezpiecznego Upadania”  dla dzieci i młodzieży  powodują rozładowanie nadmiernej energii spowodowanej dużą aktywnością układu nerwowego charakterystyczną dla dzieci w wieku od 10 do 15 lat.

Gwałtowny rozwój i słaba koordynacja są powodem częstych upadków, na skutek których mogą wystąpić trwale  urazy i kontuzje wpływające na sprawność i dalszy rozwój. Bezpieczeństwo zajęć prowadzonych w sali z materacami eliminuje prawdopodobieństwo występowania jakichkolwiek urazów, nie ograniczając przy tym rozwoju ruchowego.

Specyfika wykonywanych ćwiczeń gimnastycznych  oraz różnorodność  gier i zabaw w dużym stopniu zwiększa zadowolenie i chęć uczestnictwa, wpływając na aktywność ruchową oraz zapewniając  prawidłowy rozwój każdemu dziecku i młodemu człowiekowi.  Jednym z głównych celów  programu „Sztuka Bezpiecznego Upadania”  jest  nauka sztuki miękkiego padania, która skutecznie zapobiega występowaniu urazów w charakterystycznych dla dzieci  i młodzieży w tym wieku wypadkach. Specyficzne ułożenie ciała w chwili upadku kodowane przez układ nerwowy w postaci odruchu nabytego zmniejsza też w znacznym stopniu prawdopodobieństwo urazów w późniejszym życiu podczas wypadków losowych takich jak np. upadek  z dużej wysokości, upadek z roweru albo upadek na rolkach.

Autor: mgr B. Strzałkowska-Limanówka